Nie. Nawet dorosłe i wyrośnięte regiusy nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jest to bardzo spokojny i pokojowo nastawiony gatunek.
Jedyne stworzenia, które mogą czuć się zagrożone to gryzonie 🙂
Zdania na ten temat są podzielone.
Osobiście zdarzało mi się trzymać razem dwie samice, lecz zrezygnowałam z tego sposobu ze względu na poniższe powody:
- Zdarzają się przypadki kanibalizmu u regiusów, rzadko ale jednak.
- Regiusy konkurują o najlepsze miejsce do wygrzewania.
- Przy większej ilości osobników w jednym pojemniku karmienie jest utrudnione.
- Samce dojrzewają dużo wcześniej niż samice, które nie osiągnąwszy pełnej wagi do rozrodu mogą przypłacić wczesną ciążę życiem bądź zdrowiem.
- Choroby szybciej rozprzestrzeniają się.
Jak najbardziej tak. Sprzedawane są jedynie osobniki jedzące regularnie.
Tak, od roku 2013 istnieje taka możliwość. Mamy gotową umowę, którą dostosowujemy personalnie do klienta. Ilość rat oraz ich wysokość są wspólnie omawiane. Przykładowa umowa: UMOWA SPRZEDAŻY NA RATY_wzór. Po sporządzeniu ostatecznej umowy zostaje ona wydrukowana i podpisana przez sprzedającego a następnie wysłana do kupującego. Druga kopia zostaje wydrukowana i podpisana przez kupującego i wysłana do sprzedającego. Po wpłacie pierwszej raty następuje wysyłka w umówionym terminie.
Dołączamy kopię bądź oryginał potwierdzenia urodzenia w niewoli, wystawionego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku oraz dokument potwierdzający pierwszą rejestrację w Urzędzie Miasta. Dodatkowo do każdego węża jest dołączana rozpiska jego wylinek, karmień i pomiarów.
Początkowo rozkarmiane są na żywych podrośniętych oseskach szczurzych. Kolejnym etapem jest przestawienie na martwą karmówkę - zazwyczaj myszy. Po przyzwyczajeniu do martwej karmówki są stopniowo przyzwyczajane do szczurzej karmówki. Często myszy i szczury są podawane naprzemiennie.
Świeżo wyklute maluchy są bardzo różne. Niektóre zdarzają się agresywne, lecz zazwyczaj przechodzi im to w przeciągu pierwszych dwóch-trzech miesięcy życia.
Ta metoda jest skuteczna u wielu gatunków, jednak u regiusów nie mogę jej polecić. Każda zmiana środowiska jest dla nich bardzo stresująca, więc zamiast skupić się na karmówce, wąż będzie próbował za wszelką cenę schronić się bądź uciec.